+420 602 136 370 info@domeg.cz

2D technologie

Firma Domeg působí ve stavebnictví již mnoho let. K našim hlavním přednostem patří hlavně vyškolené kvalitní posádky stavebních strojů. Dříve na stavbě stačil geodet, který vytyčil vozovku, natloukly se kříže a výstavba silnice, popř. dálnice, mohla začít. Vzhledem k uspěchané době a rozvoji ve výstavbě silnic a dálnic musíme čelit konkurenci a proto jdeme s dobou a využíváme nejnovější technologie pro řízení stavebních strojů. Již od začátku příchodu nivelací jsme spolupracovali s firmou TOPCON, kde se využívaly 2D technologie. Zde byly dvě metody použití a to pomocí ultrazvukových senzorů, nebo rotačních laserů.

2D technologie

Využití ultrazvukových senzorů bylo zpravidla při výstavbě silnic a dálnic, kde projektovaný povrch nebyl zpravidla ve stejné niveletě a tudíž se projektanti snažili přizpůsobit projekt rázu krajiny. Ultrazvukový senzor byl vynikajícím řešením. Princip spočívá v tom, že senzor umistěný na radlici stroje kopíruje lankodráhu a podle jeho reakce reaguje i radlice.

Autogrejdr CAT 140M s nasazeným ultrazvukovým senzorem při práci na svahu

Autogrejdr CAT 140M s nasazeným ultrazvukovým senzorem při práci na svahu

Naopak rotační laser se používá tam, kde je rovina, může být i rovina naklopená ve dvou osách. Rotační laser je umístěn na stativu a rotuje. Na stroji je dále umístěn senzor, který přijímá paprsek z laseru.

Rotační laser

Rotační laser

Nyní využíváme kromě 2D technologií i technologie 3D.